Rozvoj a plánovaný rozvoj

Programátoři a vývojový tým se v roce 2020 zaměřili především na hledání řešení, jak během Covid-19-pandemie umožnit všem vědeckým pracovníkům ústavů AV ČR, pedagogickým pracovníkům a studentům vyšších odborných a vysokých škol dočasný online přístup k digitalizovaným titulům z fondu vybraných digitálních knihoven. A zároveň jak eliminovat šíření nelegálních kopií.

Dalším velkým rozvojem se stalo zpřístupnění  Děl nedostupných na trhu (= DNNT). Jedná se o plné texty dokumentů (knihy, časopisy, noviny atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989. Více informací zde: https://dnnt.nkp.cz/

V roce 2021 je naplánováno vylepšení čtečky e-born dokumentů. Specifické požadavky jsou připraveny jak pro formát PDF (např. lepší zobrazování stran, částí, kapitol, ale také článků), tak rozšíření pro formát EPUB.

V současné době probíhá přechod na úložiště Akubra. Důvodem jsou výkonnostní problémy u největších instalacích s více než 30 miliony stran digitálních dokumentů (Národní digitální knihovna, Moravská zemská knihovna). V rámci navrhovaného projektu by měl být vytvořen proces pro zajištění migrace stávajících dat.

Současně bude uživatelské rozhraní Krameria připraveno dle nového návrhu a migrováno na knihovnu Angular2. Předpokládají se úpravy vycházející z UX oponentury, která bude zajištěna specializovanou externí společností.

Knihovna Akademie věd ČR zajistila v rámci čtyřletého projektu financovaného z programu MK ČR NAKI v letech 2012–2015 vývoj České digitální knihovny (ČDK), která postupně agreguje obsah digitálních knihoven provozovaných v České republice. Původní záměr, že správu a rozvoj ČDK převezme Národní knihovna, nebyl dosud realizován. Správa a rozvoj České digitální knihovny je v současné době zajišťována Knihovnou AV ČR. Bez externího financování je velmi obtížné zajistit správu a rozvoj ČDK, včetně zapojování dalších knihoven. Grant by měl zajistit stabilitu i další rozšiřování ČDK, včetně podpory přechodu do Národní knihovny ve chvíli, kdy to bude možné.

Hlášení a opravy chyb

Hlášení chyb a zadávání požadavků na novou funkcionalitu či vylepšení systému Kramerius lze zadávat pomocí formuláře New Issue v sekci Issues na GitHubu: https://github.com/ceskaexpedice/kramerius/issues

Pro přehlednost a rychlejší vyřízení požadavku je dobré každému nově přidanému Issue přiřadit štítek, tzn. Label. Na výběr jsou následující:

  • bug = chyba software, chyba systému
  • enhancement = návrh (požadavek) na rozšíření
  • question = otázka, dotaz na funkcionalitu

Úkoly pro dané období domlouvá realizační tým. V případě specifického požadavku, lze podmínky vývoje řešit individuálně.

Průběžné práce na řešení problémů a rozšíření (issues and enhancemens) jsou navrženy v rozsahu 2MD (člověkodny) měsíčně. Práce zahrnují úpravy a rozšíření odhlasované projektovým realizačním týmem.

Vývojové schůze, na kterých jsou schvalovány návrhy na další rozvoj systému a řešeny problémy týkající se systému Kramerius, pořádá Knihovna Akademie věd. Zápisy z nich jsou k dispozici ve sdílené složce v Google Docs.